Město Rotava

Slovo starosty

Duben 2024

Vážení Rotavané,

v březnu nás navštívili redaktoři České televize s tématem, že počet obyvatel v naší zemi roste, což je způsobeno především migrací. Počet nově narozených dětí naopak bohužel klesá, a v některých místech, jako například v našem kraji a městě, obyvatelé ubývají. Úbytek obyvatel je problém. Rotava má o nějakých 350 obyvatel méně než před deseti lety. S odlivem obyvatel došlo také k odlivu služeb. S odlivem obyvatel „nastoupili“ na byty na prodej obchodníci s chudobou a s nimi další problémy. S úbytkem obyvatel klesají také příjmy města z daní od státu.

Zůstala nám ale infrastruktura, o kterou je potřeba se nákladně starat bez ohledu na počet obyvatel. Silnice, chodníky, vodovod a kanalizace, škola, parkoviště... V boji s nepřizpůsobivými jsme vykoupili za posledních pět let za miliony korun 75 bytů.

Kdybychom dnes měli o těch 350 obyvatel více, každý rok by nám přišlo do rozpočtu jenom na daních o 6 mil. Kč navíc. To je hodně peněz, které nám chybí.

Ale realita je, jaká je a my se musíme snažit dál pracovat na tom, aby se rozvoj města nezastavil. Protože tu stále žijeme my všichni s našimi rodinami. Protože jenom to může jednou odliv obyvatel třeba zlomit.

Momentálně jsme vysoutěžili pro realizaci v průběhu léta opravu povrchů komunikací v ulicích Žižkova v zástavbě, Sklenský vrch a ke hřbitovu. V projektové přípravě jsou opravy ulice Kpt. Jaroše a U Kina. Dále pak běží projekční práce k úpravám parkoviště u sportovní haly a vybudování parkoviště za blokem 6. Po jednání se zástupcem Krajské správy a údržby silnic mám informace, že by v letošním roce mělo dojít k opravě povrchů silnic ze Smolné do Rotavy, v části Samota k rodinným domům a šance je i na opravu ulice Hornická. Snažíme se realizaci těchto oprav podpořit.

V uplynulých dnech proběhla sanace hráze rybníka Kačáku z důvodu neustálého úniku vody. Docházelo k výraznému poklesu hladiny rybníka a podmáčení přilehlého areálu. Zda bude výsledek úspěšný nám ukážou následující měsíce. Před finišem je projektová dokumentace pro přívod dešťové vody ze střech panelových domů v kopci nad rybníkem. Stejně tak je ve finální fázi projektová dokumentace k úpravám rybníku Plivátko.

Po loňském letním výpadku techniky dochází k obnově vybavení na údržbě veřejného prostranství. Byl pořízen zahradní traktor se sběrem a vyklápěním trávy a listí do kontejneru. Na náhradu malotraktoru John Deere, který má odslouženo 16 let, se v průběhu dubna pokusíme získat dotaci.

Nový vůz byl pořízen i pro vodní hospodářství. ISUZU D-Max 4x4 nahradil 19 let starého Peugeota. Doplněn byl ještě o přívěs a nádrže na vodu pro rychlou potřebu zásobování vodou.

Je za námi Reprezentační ples města. Tančilo se do nočních hodin. V úžasné atmosféře se bavilo 200 hostů. Díky patří kapele Caroline Band, dobrycatering.cz za kvalitní občerstvení, sponzorům za tombolu, tradičně dámám Blance Legezové, Petře Valdmanové a Lence

Studené za výzdobu sálu, pracovníkům města za přípravy. Těšíme se zase společně s Vámi na setkání na příštích akcích!

A na závěr si ještě dovolím zmínit úspěch našeho rodáka, producenta Marka Dusila, který byl oceněný filmovou cenou Český lev! Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů. Cenu získal za nejlepší krátký film z lékařského prostředí s názvem Atestace.

Jen více takových úspěchů a dobrých zpráv, spojených s naším městem!

S úctou

Michal Červenka, starosta města

Město

mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Návštěvnost:

ONLINE:1