Rotava - brána do Krušných hor

Rotava – stručně z historie města

RotavaObec vznikla v polovině 19. století spojením několika historických sídel na jindřichovickém a kraslickém panství. Její název souvisí s velkou pravděpodobností s mýcením lesa (roden = mýtit, Au = mýtina), popř.  s názvem stejnojmenného potoka Rothau vyjadřující v němčině červenou vodu v potoce, zabarvenou ložisky železných rud. V bývalé osadě Rothau ležící na stejnojmenném potoce (dnes Rotavském) byl již v roce 1552 (či v r. 1543 dle jiných zdrojů) provozován hamr na zpracování železa. Z Rothau  se později vyvinula sídelní jednotka Rotava, známá spíše jako dolní Rotava. Je tradičním průmyslovým srdcem Rotavy, na němž vždy závisel osud železářské obce. Rotavské železárny byly jedny z prvních v Evropě, kde se pocínovávaly plechy a za 1. světové války byly jediným výrobcem plechových konzerv v Rakousko-uherské monarchii. Bývalá ves Winckelaw, založená kolem zemědělského dvorce před r. 1560, se stala zárodkem sídelní jednotky horní Rotava.

Zdroje: Kotěšovec, V.: Pohledy do historie měst a obcí Kraslicka, Praha 2011  https://www.mistopisy.cz/pruvodce/obec/80/rotava/historie/  [cit.  10. 10. 2017]

Turistika